O tym, że serwery w Home.pl cieszą się doskonałą opinią – wiedzą wszyscy. Nawet Ci, którzy nigdy tam żadnego serwera nie mieli – ale reklama w każdym medium choć trochę związanym z Internetem robi swoje. O tym, że zamówienie serwera jest proste i wygodne wiedzą Ci wszyscy, którzy taki serwer tam zamawiali. O tym, że tanio nie jest – warto wspomnieć: być może nie wszyscy jeszcze wiedzą. O tym, że zamawiając serwer z promocji Sześciostrzał miałem dostać sześć pierwszych domen po Sześć groszy a zapłaciłem Jeden złoty i dziesięć groszy Brutto – nie będę więcej wspominał, bo nie ma o co bić piany.
Jedna rzecz o której moim zdaniem warto napisać, to dziwny problem z instalacją WordPress’a jaki miałem w Home.pl chwilkę temu.
Umówmy się – jeśli chodzi o stawianie zaplecza jestem zawodowcem. Z kreatorów instalacyjnych czasami korzystam – co mam się nie przyznać – ale nigdy w przypadku WorPress’a. Zwykle stawiam zaplecze pakietami: zamawiam serwer (lub serwery), zamawiam domenę (lub domeny) i wszystkie kwity potrzebne płatnikowi posyłam do klienta. Klient, jeśli jest solidny, (a tylko z takimi współpracuję) opłaca wszystko najpóźniej następnego dnia. W tym czasie ustawiam sobie wszystko czego potrzebuję na serwerze (jakoś tak się przyjęło, że zdecydowana większość hostingów oferuje kilkudniowy okres testowy – więc serwer jest w pełni funkcjonalny zanim wszystkie FV zostaną opłacone). Tworzę sobie katalogi dla domen, subdomen, tworzę czyste bazy danych (lub podstawiam bazy z zawartością), przygotowuję pliki konfiguracyjne dla systemów CMS zaplecza – nic nadzwyczajnego, po prostu klasyka webmasterki.
I nagle zasadzka: na serwerze Home.pl nie mogę uruchomić WordPress’a. Jednego, drugiego – sprawdziłem na innym kolejnym koncie serwerowym w Home.pl – to samo. Widzę tylko komunikat: adres e-mail musi być podany. Albo: brak pliku install.php. Pierwszy raz widzę takie błędy, więc zaczynam węszyć – gdzie może tkwić błąd? Sprawdzam i porównuje zawartość pakietu instalacyjnego na dysku – wszystko OK. Na serwerze – tak samo – wszystko OK. Tylko WordPress nie chce się uruchomić. Nadal, mać jego gamratka…
Przypomniałem sobie, że przecież tyle się płaci za hosting w Home.pl bo support mają doskonały. Siadam do formularza i opisuję sytuację. Trzeba przyznać – bardzo szybko dostałem informację od konsultanta Home.pl. Nic mi co prawda nie pomogła, gdyż pierwsza sugestia jaka pada z Ich strony brzmi: Czy wszystkie pliki są załadowane na serwer? Bo instalator chce wyświetlić obrazek z katalogu /images, a takiego katalogu na serwerze nie ma?
W pierwszej chwili pomyślałem – żarty stroją sobie? Ale sprawdziłem – i rzeczywiście: instalator WordPress wyświetla obrazek z logiem WordPress (w nagłówku H1) pobierany z lokacji /images. Której to lokacji niema i nie będzie – nie ma przecież katalogu /images (w głównym katalogu) w instalce WordPress. Chwilkę mi zajęło dumanie i w przypływie natchnienia skasowałem z serwera plik konfiguracyjny jaki sobie uprzednio przygotowałem.
To był strzał w dziesiątkę! Podczas instalacji WordPress na serwerze Home.pl należy skorzystać z instalatora WordPress i podać dane niezbędne do uruchomienia bazy danych. Wtedy WordPress na Home.pl uruchomi się normalnie i działa normalnie. Jak na każdym innym hostingu. Nawet takim trzy razy tańszym ;-)
Step by step tutorial: WordPress na Home.pl
Zwykle instalując nowego Worpress’a na nowym hostingu trzymam się takiej kolejności:
- Ładuję pliki mojego CMS do odpowiedniego katalogu na serwerze;
- W tzw. między czasie zakładam bazę MYSQL, sprawdzam, czy ma kodowanie UTF8 (jeśli nie, to takie ustawiam);
- Przygotowuję sobie plik wp_config.php wpisując do niego pracowicie dane jakie zastosowałem podczas zakładania bazy danych w kroku 2;
- Do załadowanych już na serwer plików CMS dogrywam przygotowany w kroku 3 plik wp_config.php i, jeśli wiem, że domena jest już odpowiednio wydelegowana – wpisuję adres nowej strony. Na zdecydowanej większości serwerów to działa.
A na Home.pl taka metoda nie działa. Gdy załadujesz na serwer przygotowany (właściwie) plik wp_config.php – zobaczysz komunikat błędu. Należy skasować plik wp_config.php i zostawić na serwerze plik wp-config-sample.php Uruchomić skrypt instalacyjny WordPress (przez proste wpisanie adresu naszej strony), a serwer (czy interpreter php) sam stworzy plik wp-config.php. Ten wynikowy plik niczym się nie różni od takiego stworzonego wcześniej ręcznie, tyle, że ten – działa.
Się tak nie ciesz bo to nie koniec :P Trzeba stworzyć dodatkowo folder na pliki tymczasowe i trochę zmienić jedną z funkcji w kodzie bo na dłuższą metę WP się będzie wywalał. Kilka osób już opisało howtozrobicblognahome ;)
Obawiam się, że piszesz prawdę. Katalog /tmp już sobie zrobiłem, ale podczas kasowania defaultowych linków w panelu WP zobaczyłem Error 500. Co prawda wystarczyło nacisnąć button Wstecz i działa, ale rozumiem, że to wcale nie koniec?
Chyba jednak miałem rację pisząc ponad rok temu, że najmniej problemów z CMSami jest na Kei.pl i Iq.pl…
Wspaniała 500 ;)
Zainstaluj patcha http://www.burghardt.pl/2008/03/wordpress-na-serwerze-ideawebserver-w-homepl/ :)
O widzisz, dziękuję Ci za link.
PS.
Albo Askimet go nie polubił, albo coś się tutaj dzieje, bo statystyki przestały wyświetlać prawidłowo boks z najpopularniejszymi wpisami.
Dobrze wiedzieć na wszelki wypadek o takich problemach. Ja z doświadczenia mogę dorzucić jeszcze hostingi na nazwa.pl i dhosting.pl. Na obu WordPress i Joomla! zainstalowały się bez problemu.
Home ssie jeśli chodzi o WordPress. Problem z instalacją to tylko wierzchołek góry.
Ech, postawiłem tam dwa, istotne dla mnie WP – teraz z niepokojem oczekuję dalszego ciągu.
mój blog też stoi na home, byłbym bardzo wdzięczny za wiedzę na temat optymalizacji wordpressa na tym hostingu ;)
Niestety klienci często wpierw kupują hosting (np. w home.pl) a dopiero później zamawiają wykonanie strony. Nie spotkałem jeszcze hostingu z którym by było tyle problemów co w home.pl. W większości są to drobne sprawy, do rozwiązania w chwilę ale… na innych serwerach tych drobnostek nie ma, więc jeżeli ktoś ma wybór to po co sobie utrudniać życie? :)
i tu poproszę Cię o pomoc :-)
kłopoty mam dokłądnie te same które opisujesz .. słynny już /install.php
ale jakoś nie rozumiem: „należy skorzystać z instalatora” ?
byłbym wdzięczny ;-)
r
Rob, dodałem opisową cześć Step by step tutorial: WordPress na Home.pl w artykule specjalnie dla Ciebie. Powodzenia!
Bradzo to doceniam i bardzo dziękuję.
Przy okazji .. jakimś cudem :-) wczoraj wszystko poszło. Ciewaj jestem tylko dlaczego niektóre „templejtki” nie chodzą – pojawia się błąd w image.php …
ból o tyle, że pyła to templajtka dla klienta :-)
ale ….
jeszcze raz – pozdrawiam i dziękuję
r
Opublikowałem dzisiaj artykuł o problemach z WordPressem na serwerach home.pl jakby ktoś był zainteresowany.
To ja dodam coś od siebie. Wgranie domyślnego WP i próba instalacji na home.pl w drugim kroku kończy się komunikatem „Restricted access”. I tyle. Nic z tego nie wynika. Natomiast tak, jak pisałeś, utworzenie wp-config.php przez samego WP rozwiązuje problem.